Yurtdışında İken Türkiye'de Boşanmak İstiyorsanız Bu Mümkün!

Eğer Türkiye'de evlenmiş yurtdışına çıkmış iseniz, Türkiye'ye gelmeden boşanabilirsiniz.Ancak yine de eşlerden birinin yerleşim yeri adresinin Türkiye'de bulunması şarttır.

Ben Boşanma Avukatı Semiha Aslan. 20 yıldan uzun bir süredir yurtdışında yaşayan Türkler için boşanma davalarında yardımcı oluyorum.

 

cekismeli bosanma davasi nasil acilir


Yani siz yurtdışında iseniz, eşiniz de Türkiye'de ise bize vekalet verebilir, Türkiye'ye dönmeden boşanabilirsiniz.

 

Detaylı bilgi almak için +90 216 606 03 50 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi İçin
+90 216 606 03 50

Yurtdışında iken boşanmak için çiftlerin durumuna göre başka şartların da yerine getirilmesi gerekebilir. Konuyla ilgili bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

 

Boşanma davaları çekişmeli boşanma ve anlaşmalı boşanma davası olarak ikiye ayrılır.

Çekişmeli boşanmada Türkiyeye gelmenize hiç gerek yok iken, anlaşmalı boşandığınızda diğer işlemleri avukatınız sizin yerinize halletse de duruşma gününde mutlaka bizzat bulunmanız gereklidir.

Yurtdışında Yaşayan Türklerin Türkiye' de Çekişmeli Boşanma Davası

Çekişmeli boşanma, velayet, tazminat, edinilmiş mal ve nafaka konularından en az biri nedeniyle uzlaşamadıkları için aile mahkemelerin de açılan boşanma türüdür. 

Çekişmeli boşanma davası için, Yurtdışından Türkiye 'ye gelmenize gerek kalmadan (anlaşmalı boşanma hariç) avukat aracılığı ile mahkemeye başvurabilir,  duruşmalara katılmanıza gerek kalmadan boşanabilirsiniz. 

Örneğin; siz Almanya' da yaşıyorsunuz eşiniz İstanbul' da. İstanbul' da yetkili Aile Mahkemesinde dava süreciniz için boşanma avukatına vekelatname vererek boşanabilirsiniz.

Boşanma avukatı, sizin Türkiye' ye gelmenize ve duruşmalara katılmanıza gerek kalmadan, hukuki süreçlerine ve usule göre takip edeceğinden,  boşanma davanızı hızlı ve hiçbir hak kaybı olmaksızın sonuçlanmasını sağlayacaktır.

 

Yurtdışında Yaşayan Türklerin Türkiye' de Anlaşmalı Boşanma Davası

Yurtdışında yaşıyorsanız ve Türkiye 'de anlaşmalı boşanmak istiyorsanız, avukat aracılığı ile mahkemeye başvurabilir, mahkemenin belirlediği duruşma gününde hazır bulunmanız halinde tek celsede boşanabilirsiniz.

 **Anlaşmalı boşanma davasında her iki taraf duruşmaya katılmak zorundadır.

Örnek verecek olursam ; yine siz Almanya' da yaşıyorsunuz diyelim eşiniz İstanbul' da. Bu durumda boşanma avukatına vekalet vererek İstanbul' da yetkili Aile Mahkemesinde dava sürecinizi başlatabilirsiniz. Mahkemenin belirdediği duruşma gününde katılarak tek celsede sorunsuz bir şekilde boşanabilirsiniz. 

  • En az 1 yıl evli olmalısınız.1 yılını doldurmamış evliliklerde her konuda uzlaşmış olsa dahi  anlaşmalı boşanma mümkün değildir.
  • İki taraf da boşanmayı kabul etmelidir.
  • Eşinizle boşanma ve boşanmanın mali sonuçları hakkında (Tazminat, nafaka, velayet, eşya paylaşımı vs.) anlaşmaya varmanız, bu doğrultuda bir Anlaşmalı Boşanma Protokolü hazırlamanız ve yine bu doğrultudaki iradelerinizi hakim huzurunda bizzat beyan etmeniz ile mümkündür. 

Türkiye' de Boşanma Davası Nerede Açılır?

Boşanma davanız, boşanma avukatı vasıtasıyla eşinizin Türkiye' de ikamet ettiği yerdeki Aile Mahkemelerinde, Aile Mahkemesinin bulunmadığı yerlerde ise  Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılmalıdır. 


semiha aslan

Yazar: Boşanma Avukatı Semiha ASLAN

 

2 Çocuk Annesi, İstanbul Barosuna Kayıtlı, Avukatlık Mesleğine Aşık, Boşanma Alanında İhtisas Sahibi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Bağ-Kur avukatlığından emekliye ayrıldıktan sonra kendi Avukatlık ofisimde serbest avukatlık yaparak mesleğimi aşkla icra etmeye devam ediyorum. Herkesin çalışırken zevk aldığı bir iş yapması, en iyi verimi sağlamasına neden olur  kanısındayım. Ayrıca İstanbul Barosu Başkanlığı CMK, Uygulama Merkezi ve Kadın Hakları Uygulama Merkezinde meslek içi eğitimlere katıldım. Özellikle boşanma, velayet ve edinilmiş mal paylaşımı davaları alanında ihtisas sahibiyim. Bana boşanma ile iligli danışmak için dilediğiniz zaman 0555 724 03 52 nolu hattımdan ulaşabilirsiniz.

 Bu bilgiler size yardımcı oldu mu?
Daha fazla yardım almak için şimdi bize ulaşın!

 ☏ 0555 724 03 52            ☏ 0216 606 0352