Yurtdışında İken Türkiye'de Boşanmak İstiyorsanız Bu Mümkün!

Eğer Türkiye'de evlenmiş yurtdışına çıkmış iseniz, Türkiye'ye gelmeden boşanabilirsiniz.Ancak yine de eşlerden birinin yerleşim yeri adresinin Türkiye'de bulunması şarttır.

Ben Boşanma Avukatı Semiha Aslan. 20 yıldan uzun bir süredir yurtdışında yaşayan Türkler için boşanma davalarında yardımcı oluyorum.

 

cekismeli bosanma davasi nasil acilir


Yani siz yurtdışında iseniz, eşiniz de Türkiye'de ise bize vekalet verebilir, Türkiye'ye dönmeden boşanabilirsiniz.

 

Yurtdışında iken boşanmak için çiftlerin durumuna göre başka şartların da yerine getirilmesi gerekebilir. Konuyla ilgili bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

 

Boşanma Davaları Türleri: Çekişmeli ve Anlaşmalı Boşanma

Boşanma davaları çekişmeli boşanma ve anlaşmalı boşanma davası olarak iki kategoriye ayrılır:

Yurtdışında Yaşayan Türklerin Türkiye' de Çekişmeli Boşanma Davası

Çekişmeli Boşanma Davası: Çekişmeli boşanma, velayet, tazminat, edinilmiş mal ve nafaka konularında uzlaşamadıkları için aile mahkemelerinde açılan bir boşanma türüdür. Çekişmeli boşanma davası için Türkiye'ye gelmenize gerek kalmadan (anlaşmalı boşanma hariç) avukat aracılığıyla mahkemeye başvurabilir ve duruşmalara katılmanıza gerek kalmadan boşanabilirsiniz.

Örneğin; siz Almanya'da yaşıyorsunuz, eşiniz İstanbul'da. İstanbul'da yetkili Aile Mahkemesinde dava sürecinizi boşanma avukatına vekaletname vererek başlatabilirsiniz. Boşanma avukatı, Türkiye'ye gelmenize gerek kalmadan süreci yönetecek ve haklarınızı koruyacaktır.

Yurtdışında Yaşayan Türklerin Türkiye' de Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı Boşanma Davası: Yurtdışında yaşayan ve Türkiye'de anlaşmalı boşanmak isteyenler, avukat aracılığıyla mahkemeye başvurabilir ve mahkemenin belirlediği duruşma gününde hazır bulunarak tek celsede boşanabilirler. Her iki tarafın duruşmaya katılması gereklidir.

Örneğin; yine siz Almanya'da yaşıyorsunuz, eşiniz İstanbul'da. Bu durumda boşanma avukatına vekalet vererek İstanbul'da yetkili Aile Mahkemesinde dava sürecinizi başlatabilirsiniz.Mahkemenin belirlediği duruşma gününde katılarak tek celsede sorunsuz bir şekilde boşanabilirsiniz.

Anlaşmalı boşanma davasında her iki taraf duruşmaya katılmak zorundadır.

Anlaşmalı Boşanma Şartları:

  • En az 1 yıl evli olunmalıdır.
  • Her iki taraf da boşanmayı kabul etmelidir.
  • Eşler, boşanma ve boşanmanın mali sonuçları hakkında (tazminat, nafaka, velayet, eşya paylaşımı vb.) anlaşmalıdır.
  • Bu anlaşma doğrultusunda bir Anlaşmalı Boşanma Protokolü hazırlanmalı ve hakim huzurunda beyan edilmelidir.

Türkiye' de Boşanma Davası Nerede Açılır?

Boşanma davanız, boşanma avukatı vasıtasıyla eşinizin Türkiye' de ikamet ettiği yerdeki Aile Mahkemelerinde, Aile Mahkemesinin bulunmadığı yerlerde ise  Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılmalıdır. 


Avukat Semiha Aslan

Yazar: Boşanma Avukatı Semiha ASLAN

 

2 Çocuk Annesi, İstanbul Barosuna Kayıtlı, Avukatlık Mesleğine Aşık, Boşanma Alanında İhtisas Sahibi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Bağ-Kur avukatlığından emekliye ayrıldıktan sonra kendi Avukatlık ofisimde serbest avukatlık yaparak mesleğimi aşkla icra etmeye devam ediyorum. Herkesin çalışırken zevk aldığı bir iş yapması, en iyi verimi sağlamasına neden olur  kanısındayım. Ayrıca İstanbul Barosu Başkanlığı CMK, Uygulama Merkezi ve Kadın Hakları Uygulama Merkezinde meslek içi eğitimlere katıldım. Özellikle boşanma, velayet ve edinilmiş mal paylaşımı davaları alanında ihtisas sahibiyim. Bana boşanma ile iligli danışmak için dilediğiniz zaman 0555 724 03 52 nolu hattımdan ulaşabilirsiniz.

 Bu bilgiler size yardımcı oldu mu?
Daha fazla yardım almak için şimdi bize ulaşın!

 ☏ 0555 724 03 52            ☏ 0216 606 0352