</strong

Çekişmeli Boşanma eşlerin anlaşmaya varamadığı yani anlaşmasız boşanma halidir.

Çekişmeli boşanma birçok anlaşmasızlık durumunda meydana gelebilir. 

Örneğin çocuk veya çocukların velayeti, nafaka ve tazminat, edinilmiş malların paylaşımı konusundaki anlaşamama durumlarınız çekişmeli boşanmaya sebebiyet verebilir.

Ayrıca 1 yılını doldurmayan evliliklerde çekişmeli boşanma söz konusu olmaktadır. 

Şiddetli geçimsizlik nedeniyle veya başka bir nedenle ( anlaşmalı boşanma hariç) mahkemeye başvurulursa taraflar (çiftler) katılmadan  da avukat aracılığı ile boşanma gerçekleşebilir.

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılr?

Çekişmeli boşanma davası, boşanmak isteyen taraflardan biri tarafından yetkili mahkemeye verilecek boşanma dilekçesi ve dilekçede ekinde bulunan delillerle birlikte açılır. Boşanma davalarında usül kurallarına dikkat edilmesi gerektiğinden davanın boşanma avukatı tarafından açılıp takip edilmesini tavsiye ediyoruz.

Çekişmeli Boşanma Davaları Hangi Mahkemede Açılır?

Boşanma davası, eşlerden herhangi birinin ikametgahının bulunduğu yer Aile Mahkemesinde,müstakil aile mahkemesi bulunmayan yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemesinde açılır.

 

Çekişmeli Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Çekişmeli boşanma davası dilekçesi, boşanma sebebi, kişinin özel durumu, kişinin talepleri, delil durumları kişiye ve davaya özel olarak hazırlandığından her olaya ve her davaya uygun bir ''çekişmeli boşanma dilekçesi örneği'' hakkında bilgi vermek imkansızdır. 

Çekişmeli Boşanma Davaları İçin Avukat Zorunlu Mudur?

Hayır, hiç bir dava için avukat tutmak zorunlu değildir. Ancak gerek anlaşmalı gerekse çekişmeli boşanma davalarında hak kaybına sebep olmamak için   boşanma alanında ihtisas sahibi bir boşanma avukatı ile davanızı yürütmenizi öneririz.

Genel olarak vatandaşlar arasında boşanma davaları kolay davalar diye düşünülmektedir.
Ancak boşanma davaları özellikle çekişmeli olduğunda dünyanın en zor davalarından biridir.
Çünkü çok fazla delil yoktur, çoğunlukla kapalı duvarlar arkasında kimsenin şahitliği olmadan, mahremiyet içeren bir hayat söz konusudur.


Bu nedenle somut gerçeklikleri gün yüzüne çıkarmak ve hakimin boşanma davasında lehinize karar vermesini sağlamak, detaylı bir inceleme sonucunda hazırlanacak olan boşanma dava dilekçesi hazırlamak ve yazılanları delillerle ispat etmekle mümkündür.

 

 

Boşanma Davaları Hakkında Detaylı Bilgi Alabilirsiniz.

Bu bilgiler size yardımcı oldu mu?

BOŞANMA İLE İLGİLİ DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN 0216 606 03 50 NOLU HATTAN BANA 

ULAŞABİLİRSİNİZ.