Boşanma davası açma konusunda kapsamlı, rehber niteliğinde bir makale hazırladım sizin için.

Bu makalede;

Boşanma davası açma konusunda aklınızdaki sorulara cevap vermeye çalışacağım.
Boşanma davası açma ücreti ne kadar?  Boşanma Davası Açma Dilekçesi nasıl yazılır dilekçe örneği ile paylaşacağım. Gerekli Evraklar nedir? Boşanma davası açmak için ne gerekir ve nereye başvurulur gibi tüm sorulara ışık tutmuş olmayı umuyorum.

Boşanma Davası Açmanız İçin Ne Gerekiyor?

bosanma davasi acmaniz icin ne gerekiyor.jpg

Eşinizle ortak bir şekilde ya da tek taraflı boşanma davası açabilmenizin ilk adımı öncelikle bir boşanma davası dilekçesi hazırlamanız ile başlar.

Hazırlamış olduğunuz boşanma davası dilekçesini 3 nüsha haline getirmelisiniz ve  ikamet ettiğiniz yere en yakın olan Aile Mahkemesine vermelisiniz. Nüfus cüzdanınız ile boşanma davası için başvuru yapmalısınız. Ardından davanın açılması için gereken harç ve masrafları yatırmalısınız. 

Aile mahkemesi yapılan başvurunuz için inceleme ve araştırma yapılabilir. İnceleme sonucunda mahkemenin yoğunluğuna göre belirleyeceği bir tarihte mahkeme günü belirlenir.

Aile Mahkemesinin olmadığı yerlerde boşanma davaları açmak için Asliye Hukuk Mahkemelerine gitmeniz gerekiyor.

Boşanma Davası Açmanız İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

bosanma davasi acma icin gerekli evraklar.jpg

Boşanmanız için gerekli evraklar ilk olarak yazılması gereken anlaşmalı veya çekişmeli boşanma dilekçesidir. 

Anlaşmalı boşanma davanızın açılabilmesi için Boşanma Protokolü  gereklidir. 

Anlaşmalı boşanma protokolünde boşanmanın her türlü hukuki sonuçlarını (varsa çocuğun velayetini kimin alacağı, evlilik içerisinde edinilmiş malları nasıl paylaşılacağınız, boşanmaya ilişkin tazminat ya da nafaka taleplerinizin  olup olmadığı) gibi hususlarda uzlaşma içerisinde olduğunuzu beyan etmeniz gerekir.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği Hakkındaki Metnimize buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer boşanma hususunda uzlaşamazsanız davanız çekişmeli boşanma davası olarak açılacaktır. 

Çekişmeli Boşanma davanızı açarken iddia ettiğiniz konu ve olayları tanık ve delillerle ispatlamak zorundasınız. Bu delilleri toplamanız ve mahkemeye sunmanız gerekmektedir. 

**Boşanma süreci içinde çekişmeli boşanma davanızın anlaşmalı boşanmaya dönmesi de mümkündür. **

Boşanma Davası Süreci Nasıl Gelişir?

bosanma davasi sureci.jpg

Boşanma süreci, eşinizle birlikte ya da tek taraflı açacağınız boşanma davası görevli ve yetkili mahkemeye başvurmanız ile başlamaktadır.

Boşanma işlemlerinden ilki boşanma dilekçenizin yazımıdır. Boşanma dilekçenizi  Boşanma Avukatı ile birlikte hazırlatmanız  davada büyük önem taşımaktadır. Bu noktada boşanma süreciniz bir avukatla beraber yürütülmeye başlanmaktadır.

Boşanma dilekçesinizi vermeniz ile başlayan boşanma işlemleri davanızın anlaşmalı olarak açılması halinde Anlaşmalı Boşanma Protokolünü de kapsayacaktır. Bu şekilde boşanma süreciniz başlamış olacak ve duruşma ile devam edecektir. 

**Anlaşmalı boşanma davasında her iki taraf duruşmaya katılmak zorundadır.

Çekişmeli Boşanma süreciniz delillerinizin sunulması ile sürelerine dikkat ederek karşılıklı verilecek dilekçelerden sonra ön inceleme aşaması, tahkikata geçilmesi ve gösterilen delillerin toplanması sonucunda karar verilmesiyle son bulacaktır.  

**Çekişmeli Boşanma  davasında ise şiddetli geçimsizlik nedeniyle veya başka bir nedenle mahkemeye başvurulursa taraflar (çiftler)katılmadan da avukat aracılığı ile boşanma gerçekleşebilir.

 

BOŞANMA İLE İLGİLİ DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN 

0555 724 03 52  veya  0216 606 03 50 NOLU HATTAN BANA ULAŞABİLİRSİNİZ!

Boşanma Davası Açma Dilekçesi

bosanma davası acma dilekcesi.png

Boşanma dilekçesi, boşanma davanızı açabilmeniz için en önemli belgelerden bir tanesidir. Evliliğinizin yasal olarak sonlandırılması boşanma dilekçesi ile birlikte mahkemeye başvurmanız halinde boşanma davası açılabilir. 

Boşanma sebeplerinize göre dilekçelerin içeriği değişmektedir.

Boşanma dilekçenizi, davanızın seyrini değiştirebileceği için titiz, usule ve hukuka uygun yazmalısınız.

Davanızın hak kaybına uğramadan sonuçlanması için boşanma dava dilekçeniz tam anlamıyla eksiksiz olmalıdır.

Davanızın niteliğinin belirlenmesinde rol oynayacak bu boşanma dilekçenizi hak kayıpları yaşanmaması için boşanma sürecinde bir Boşanma Avukatıyla çalışmanızı tavsiye etmekteyiz.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi çekişmeli boşanma dilekçesine istinaden daha sade olacaktır.

Sebebi, anlaşmalı boşanma dilekçenizi hazırlarken boşanmaya birlikte karar vermiş olmanızdır.

Bilindiği üzere anlaşmalı boşanma için gerekli belgelerden bir tanesi de Anlaşmalı Boşanma Protokolüdür.

Anlaşmalı boşanma dilekçenizi yazarken anlaştığınıza dair bilgi vermelisiniz. Anlaşmalı Boşanma Protokolünde mal rejimleri, varsa müşterek çocukların velayeti, tazminat, nafaka gibi hususlara yer vermelisiniz.

 **Anlaşmalı Boşanma Davanızı açabilmeniz için evliliğinizin en az 1 yıl sürmüş olması gerekmektedir.

Çekişmeli Boşanma Dilekçesi

Çekişmeli boşanma dilekçesi; Anlaşmalı boşanma dilekçesine göre daha detaylı olmalıdır. 

Çekişmeli Boşanma davası dilekçeniz, eşinizle bir anlaşmaya varamadığınız konular için tek taraflı hazırlanacaktır.

Çekişmeli boşanmanın söz konusu olduğu durumlarda tarafla anlaşmaya varamadığınız noktalar; direkt olarak boşanma yada boşanmanın hüküm ve sonuçları hakkında da olabilmektedir.

Örneğin boşanmaya karar verdiniz, eşinizle mal rejimleri (edinilmiş mal), çocuğun velayeti, ödenecek veya alınacak nafaka vb. hususlarda anlaşmaya varamadınız.  Bu durumda tek taraflı olarak yazılacak çekişmeli boşanma dilekçesi ile dava açmanız mümkündür.

Anlaşmaya varamadığınız konularda çekişmeli boşanma dilekçesi yazarken dilekçede neleri belirtmeniz gerekir?

Öncelikle boşanma sebeplerinizi, boşanma aşamasına getiren uyuşmazlıkları belirtmeniz gerekecektir.

Delilleriniz ve hukuki dayanaklar ile sonuç ve istem olarak dilekçenizde  taleplerinizi açıkça belirtilmelisiniz. 

Çekişmeli boşanma davanızda iddialarınızı delil ve tanıklarla ispat etmekle yükümlüsünüz.

Boşanma Davası Açmak İçin Dilekçe Örneği

bosanma davasi dilekce ornegi.jpg

Boşanma dava dilekçenizi nasıl yazmalısınız?

Boşanma davası dilekçesi boşanma sebeplerinizi, evlilik birliğinizin sona erdirme dayanak ve delillerinizi, tedbir, nafaka ve tazminat vb. hususlarınızı içermelidir.

Dilekçenizin yazımında yapılacak bir hata veya atlanacak bir nokta ileride hak kaybınıza sebep olabilecektir. Ayrıca dilekçeniz davanın nasıl ilerleyeceği, davanın süresi gibi konuları da etki edebilmektedir.

Boşanma dilekçesi örneği standart olarak hazırlanmaktadır. Oysa hiçbir dava birbirinin aynı olmayacağından bu dilekçelerin kullanılması büyük sorunlar yaratabilir.

Kolay gibi görünen form dilekçelerin doldurularak dava açılması büyük maddi ve manevi kayıplara neden olabilmektedirler.

Boşanma dilekçeniz için, bir Aile Hukuku avukatından destek almanızı önemle tavsiye etmekteyiz.

Boşanma Dilekçesi Örneği İle İlgili Metnimize Buradan Ulaşabilirsiniz.

Boşanma Davası Dilekçesi Nereye Verilir ? 

bosanma davasi dilekcesi nereye verilir.jpg

Boşanma davanızı açmak için ikamet ettiğiniz yerin yetkili ve görevli mahkemeye dilekçenizi ekleriyle birlikte vermelisiniz.

Boşanma davalarında görevli mahkeme Aile Mahkemeleridir. Aile Mahkemelerinin bulunmadığı yerler için Asliye Hukuk Mahkemeleri bu davalara bakmakta görevlidir.

Boşanma dilekçenizi Aile Mahkemesi adına dosyayı teslim alabilecek tevzi bürolarına vermelisiniz. 

Boşanma Davası Açma Ücreti Ne Kadar?

bosanma davasi acma ucreti.jpg

Boşanma davası açma ücreti harç, yargılama giderleri, gerek duyulduğu takdirde tayin edilen bilirkişi ücretlerini ve bir avukatla birlikte çalışmanız halinde avukatlık ücretlerini kapsamaktadır.

Aile Mahkemesi Hakiminin havale ettiği dilekçe ile mahkeme veznesine, boşanma davası başvuru harcı (2019 yılı itibari ile boşanma davası başvuru harcı 44,40 TL’dir) ve yargılama giderleri yatırılır.

Yargılama ücretlerine baktığımızda ise; tebligat çıkarılması, tanık sayısı, bilirkişi, boşanma davanızın anlaşmalı ya da çekişmeli olması gibi etkenler ile değişmektedir.  


semiha aslan

Yazar: Boşanma Avukatı Semiha ASLAN

 

2 Çocuk Annesi, İstanbul Barosuna Kayıtlı, Avukatlık Mesleğine Aşık, Boşanma Alanında İhtisas Sahibi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Bağ-Kur avukatlığından emekliye ayrıldıktan sonra kendi Avukatlık ofisimde serbest avukatlık yaparak mesleğimi aşkla icra etmeye devam ediyorum. Herkesin çalışırken zevk aldığı bir iş yapması, en iyi verimi sağlamasına neden olur  kanısındayım. Ayrıca İstanbul Barosu Başkanlığı CMK, Uygulama Merkezi ve Kadın Hakları Uygulama Merkezinde meslek içi eğitimlere katıldım. Özellikle boşanma, velayet ve edinilmiş mal paylaşımı davaları alanında ihtisas sahibiyim. Bana boşanma ile iligli danışmak için dilediğiniz zaman 0555 724 03 52 nolu hattımdan ulaşabilirsiniz.

 Bu bilgiler size yardımcı oldu mu?
Daha fazla yardım almak için şimdi bize ulaşın!

 ☏ 0555 724 03 52            ☏ 0216 606 0352