Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?

Boşanma davası açmak isteyen müvekkillerimden 20 yıllık deneyimimle aldığım sorulardan bir tanesi de sürecin ne kadar süreceğidir. Bu sorunun kesin bir cevabı olmasa da, süreç mahkemelerin çalışma yoğunluğuna ve dosyadaki kanıtlara göre değişir, ancak genel olarak anlaşmalı açılan boşanma davası tek celsedir; çekişmeli boşanma 5-6 celsede tamamlanabilmektedir.

 bosanma davasi ne kadar surer

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Süre

Anlaşmalı boşanma davaları, eşlerin birlikte başvurduğu veya bir eşten gelen taleplerin diğer eş tarafından kabul edildiği dava türüdür.

Anlaşmalı boşanma davalarında, yargılama süreci gerekmemektedir. Çünkü taraflar, boşanma ve mali sonuçları hakkında birbirleriyle anlaşarak kabul etmişlerdir.

Bu nedenle, hâkim taraflar arasında kanuna ve kamu düzenine aykırı bir anlaşma ihlali bulamazsa, anlaşmayı onaylar.

Anlaşmalı boşanma davalarında eşler (her iki tarafın avukatı olsa bile) şahsen katılmakla yükümlüdür. Hâkim huzurunda bizzat beyan etmeleri ile tek celsede karara bağlanır.

Taraflar verilen süre içinde Temyiz talebinde bulunmazsa veya Temyiz haklarından feragat etmeleri halinde verilen boşanma kararı kesinleşir.

Anlaşmalı boşanma süresi tüm hukuki sürecin doğru yürütülmesi ile 1 ay ile 3 ay arasında değişen bir sürede sonuçlanır.

Çekişmeli Boşanma Davalarında Süre

Çekişmeli Boşanma davaları, dünyanın en zor davalarından biridir.

Çok fazla kanıt olmadığından, çoğunlukla kapalı duvarların arkasında tanık olmadan mahremiyet içeren bir yaşam söz konusudur.

Çekişmeli boşanma dava süresi için kesin bir cevap yoktur. Dava süreci mahkemelerin yoğunluğunu, boşanma gerekçesi ve dosyadaki delillere bağlı olarak değişmektedir.

Çekişmeli boşanma davalarında hâkim karar verebilmesi için bir yargıya varması gerekir.

Bunun için hakim (dava dilekçesi, cevap dilekçesi, cevaba cevap dilekçesi, tebligat, tanık dinleme, delil toplanması ve bilirkişi raporu alınması  gibi), yargılama sürecini yürütmek zorundadır.

Yani tarafların dava dilekçelerinde bulunan iddiaları değerlendirmek için gerekli soruşturmayı yapmalı, tanıkları dinlemeli ve delilleri incelemelidir.

Boşanma avukatı ile hukuka ve mevzuata uygun  takip edildiğinde çekişmeli boşanma davası en iyi ihtimalle 5-6 celsede tamamlanabilmektedir.

İstanbul'da her duruşma arası 3-4 ay aralıklarla verilmesine bağlı olarak 1,5 - 2 yıl sürebilmektedir.

Ancak, çekişmeli boşanma davasının hukuki süreci doğru şekilde takip edilmezse, dava 3 ila 4 yıl sürebilir.

*Yargıtay süreci hariçtir.

*Dava sonucunda boşanmanız mümkün olmaya da bilir.

*Çekişmeli boşanma işlemleri sırasında taraflar arasında anlaşma yapılması halinde, mahkemeye yapılan beyan ile dava anlaşmalı olarak da sonlandırılabilir.

(Anlaşmalı boşanma davası beyanı için evlilik en az 1 yıl sürmelidir.)

Yargıtay Kararı (Temyiz) Süresi

Taraflar çoğu zaman alınan kararı aleyhine veya hak kaybedici bulamaları sebebiyle bir üst mahkeme tarafından incelenmesini istemektedirler. Yerel mahkemelerin dosya için verdiği kararlar Yargıtay Hukuk Dairesi tarafından temyiz edilmektedir.

Taraflar temyiz talebinde bulunursa ortalama 1 yıl Yargıtay Kararını beklenecektir.

Her dava benzersizdir ve süreç, özel durumlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Boşanma davalarınızı, en kısa sürede sonuçlandırmak ve hak kaybına sebep olmamak için  boşanma alanında ihtisas sahibi bir boşanma avukatı ile davanızı yürütmenizi öneririz.


Avukat Semiha Aslan

Yazar: Boşanma Avukatı Semiha ASLAN

 

2 Çocuk Annesi, İstanbul Barosuna Kayıtlı, Avukatlık Mesleğine Aşık, Boşanma Alanında İhtisas Sahibi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Bağ-Kur avukatlığından emekliye ayrıldıktan sonra kendi Avukatlık ofisimde serbest avukatlık yaparak mesleğimi aşkla icra etmeye devam ediyorum. Herkesin çalışırken zevk aldığı bir iş yapması, en iyi verimi sağlamasına neden olur  kanısındayım. Ayrıca İstanbul Barosu Başkanlığı CMK, Uygulama Merkezi ve Kadın Hakları Uygulama Merkezinde meslek içi eğitimlere katıldım. Özellikle boşanma, velayet ve edinilmiş mal paylaşımı davaları alanında ihtisas sahibiyim. Bana boşanma ile iligli danışmak için dilediğiniz zaman 0555 724 03 52 nolu hattımdan ulaşabilirsiniz.

 Bu bilgiler size yardımcı oldu mu?
Daha fazla yardım almak için şimdi bize ulaşın!

 ☏ 0555 724 03 52            ☏ 0216 606 0352