bosanma davalari

Kartal İlçesinde Aile Hukuku Kapsamında Verdiğimiz Avukatlık Hizmetlerimiz

Aile Hukuku:

  • Boşanma
  • Nafaka
  • Tazminat
  • Velayet
  • Vesayet
  • Kayyımlık

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı'nın arka cephesine bakan adresimizde hizmet vermekteyiz.

Şimdi size  boşanma davaları hakkında genel bilgiler paylaşacağım.

Boşanma Davaları Nedir?

Boşanma davası bireylerin evlilik birliğini yasal olarak sonlandırmaları için 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’na göre açmaları gereken dava türüdür. Medeni Kanunu hangi hallerde boşanma davası açılabileceğinizi açıkça ifade etmektedir.

Boşanma davası herhangi bir nedenle reddedildiği taktirde; mahkeme kararının kesinleştiği tarihten itibaren 3 yıl içerisinde hiçbir neden gösterilmeden dava açılarak boşanma sağlanabilirsiniz.

Ancak, tarafların bu 3 yıl süre içerisinde kesinlikle bir araya gelmemeleri gerekir.

Boşanma davaları, çekişmeli boşanma davaları  ve anlaşmalı yani çekişmesiz boşanma davaları olarak ikiye ayrılır.

Çekişmeli Boşanma Davası:  

Çekişmeli boşanma, tazminat, velayet, edinilmiş mal ve nafaka konularından en az biri nedeniyle anlaşamadıkları için aile mahkemelerin de açılan boşanma türüdür. Ayrıca bir yılını doldurmayan evliliklerde çekişmeli boşanma davası söz konusudur.

Çekişmeli Boşanma Davaları Hakkında makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Anlaşmalı (Çekişmesiz) Boşanma Davası:

Taraflar arasında mutabakat varsa, yani boşanma konusunda anlaşmışlar ise boşanma davası, anlaşmalı boşanma davası olarak geçer.

Anlaşmalı boşanma davası açabilmeniz için evliliğinizin bir yılını doldurmuş olmalısınız. Eşinizle her konuda anlaşmış ve uşlazmış olsanız dahi anlaşmalı boşanma davası açamazsınız.

Anlaşmalı Boşanma DavasıAnlaşmalı Boşanma Protokolü ve Boşanma Dilekçesi Örnekleri Hakkında Detaylı Bilgi Alabilirsiniz.

Boşanma Davasını Nasıl Açmalısınız? Neler Yapmalısınız?

Eşinizle anlaşarak veya eşinizden bağımsız tek taraflı olarak, anlaşamama nedenleriniz ile, Aile Mahkemelerinde boşanma dilekçenizi vererek boşanma davasını açabilirsiniz. 

Ancak boşanma davanızı nasıl açacağınız anlaşmalı veya çekişmeli boşanma davaları türüne göre değişmektedir. Tek değişmeyen unsur boşanma davaları Aile Mahkemelerinde açılması gerektiğidir. 

 

Çekişmeli Boşanma Davasını Nasıl Açmalısınız?

Çekişmeli boşanma davası, boşanmak isteyen taraflardan biri tarafından yetkili aile mahkemesine verilecek boşanma dilekçesi ve dilekçede ekinde bulunan delillerle birlikte açılır. Boşanma davalarında usül kurallarına ve hukuki gerekçelerine çok dikkat edilmesi gerektiğinden davanın boşanma avukatı tarafından açılıp takip edilmesini tavsiye ediyoruz.

Hazırlamış olduğunuz boşanma davası dilekçesi 3 nüsha haline getirmeli ve  ikamet ettiğiniz yere en yakın olan Aile Mahkemesine vermelisiniz. Nüfus cüzdanınız ile boşanma davası için başvuru yapmalısınız. Ardından dava açmak için yargı giderleri, harç ve masrafları yatırmalısınız. 

Aile mahkemesi boşanma davası için yaptığınız başvuru için inceleme ve araştırma yapalabilir. İnceleme sonucunda mahkemenin yoğunluğuna göre belirleyeceği bir tarihte mahkeme günü belirlenir.

Aile Mahkemesinin olmadığı yerlerde boşanma davaları açmak için Asliye Hukuk Mahkemelerine gitmeniz gerekiyor.

 

Şiddetli geçimsizlik nedeniyle veya başka bir nedenle ( anlaşmalı boşanma hariç) mahkemeye başvurulursa taraflar (çiftler) katılmadan da avukat aracılığı ile boşanma gerçekleşebilir.

 

Anlaşmalı Boşanma Davasını Nasıl Açmalısınız?

Anlaşmalı boşanmaya karar veren taraflar gerek kendileri gerek avukatları vasıtası ile bir boşanma sözleşmesi hazırlanmalıdır. Hazırlanacak bu sözleşme çok önemlidir. Boşanma sözleşmeniz bağlayıcı olmalıdır.

Bu  sözleşmeyi taraflar birlikte imzalar ve taraflardan birisi dava dilekçesine ekleyerek davasını açar. Diğer tarafta davacı olarak gösterilir. 

Yine Anlaşmalı Boşanma davası da eşlerden herhangi birinin ikametgahının bulunduğu yer Aile Mahkemesinde, müstakil aile mahkemesi bulunmayan yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemesinde açmalısınız..

 

BOŞANMA İLE İLGİLİ DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN 0216 606 03 50 NOLU HATTAN BANA ULAŞABİLİRSİNİZ!

4 BAŞLIKTA BOŞANMA DAVASI 

1-) Davayı Hangi Taraf Açmalı?

Kural olarak boşanma davasını kusursuz olan tarafın açması gerekir.Kusurlu olan taraf dava açtığı taktirde şayet karşı taraf kabul etmezse dava reddedilir.

Ancak, boşanma davası herhangi bir nedenle reddedildiği taktirde; mahkeme kararının kesinleştiği tarihten itibaren 3 yıl içerisinde hiçbir neden gösterilmeden dava açılarak boşanma sağlanılabilir.

Ancak, tarafların bu 3 yıl süre içerisinde kesinlikle bir araya gelmemeleri gerekir.

http://semihaaslan.av.tr/bosanma-davasi-kim-tarafindan-acilmali

2-) Çocukların Velayeti Kimde Kalır?

cocuklarin velayeti kimde kalir

Kural olarak 18 yaşından küçük çocukların velayeti annede bırakılır ancak, anne velayet hakkının babaya bırakılmasını  kabul etmiş ise ve annenin haysiyetsiz hayat sürdüğü, psikolojik rahatsızlıklarının bulunduğu, çocuklara şiddet uyguladığı gibi nedenler  tespit edildiği taktirde çocukların velayeti babada bırakılabilir.

3- ) Edinilmiş Mallarınızın Paylaşımı Nasıl Yapılır?

edinilmis mal paylasimi nasil yapilir

Evlilik devam ederken 1 Ocak 2002 tarihinden sonra edinilen mallar edinilmiş mal rejimine tabidir.

Boşanma davası açılıp kesinleştikten sonra edinilmiş mal davasınabakılabilir.

Edinilmiş mallar kimin üzerinde kayıtlı ise onun üzerinde kalmaya devam eder ancak dava tarihi itibariyle hesaplanan bedelin yarısıkarşı tarafa tazminat olarak ödenir.

Edinilmiş Mallarınızın Paylaşımı İle Detaylı Metne Buradan Ulaşabilirsiniz

4-) NAFAKA DAVALARI:

nafaka davalari

I) Boşanma davası ile birlikte nafaka talebi

Boşanma davanızı açarken kendiniz için yoksulluk nafakasıçocuklarınız  için ise velayetin kendinize verilerek iştirak nafakasınahükmedilmesini  talep edilebilirsiniz.

Boşanma davası devam ederken mahkemece tedbir nafakasına hükmedilebilir.

Talep etmeseniz dahi, mahkemece çocuklar lehine TEDBİR NAFAKASINA hükmedilebilir.

Boşanma davası kesinleştikten sonra,  kusurlu olan eş boşanma nedeniyle yoksulluğa düşecek olan kusursuz veya az kusurlu olan eşe YOKSULLUK NAFAKASI ödemesine karar verilebilir.

Çocuklar için hükmedilen tedbir nafakası ise boşanma kararı kesinleştikten sonra İŞTİRAK NAFAKASINA dönüşür.

Boşanma davası devam ederken nafaka ve tazminat talep edilmemişse boşanma kararının kesinleştiği tarihten itibaren BİR YIL içerisinde nafaka ve tazminat davası  açılabilirsiniz.

II) Yardım Nafakası:

 Yardım Nafakası Medeni yasanın 364. maddesinde düzenlenmiştir. ‘’Mad 364: Herkes, yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan ÜSTSOYU VE ALTSOYU İLE KARDEŞLERİNE nafaka vermekle yükümlüdür.’’ Hükmünü ihtiva etmektedir.

Nafaka aile içindeki dayanışma ile yardımlaşma fikrinden doğmaktadır.

Ailede bir kısım bireylerin refah içinde bulunmasına karşılık diğerlerinin yoksulluk içinde yaşamaları veya yoksulluğa düşmeleri ahlak kurallarına aykırı bulunmuştur. Kanun koyucu da aile bireylerinin birbirine yardım etmelerini sadece ahlak kurallarına bırakmakla yetinmemiş bunu yasal bir ödev haline getirmiştir. 

Boşanma Avukatına Başvurmalı Mıyım?

bosanma avukatina basvurmali miyim.jpg

Boşanma Davasında tarafların birçok sorumlulukları vardır. Boşanma davası gerekçelerine göre tarafların delillere başvurması ve kanunda belirlenen usüllere ve sürelere dikkat etmesi çok önemlidir. Aksi halde hem davacı hem de davalı eş için davayı kaybetme sebebi olacaktır. Ayrıca davayı kaybeden taraf aleyhine tazminat,dava masrafları.harç ve vekalet ücreti hükmedilecektir.

Boşanma davası açmak isteyen kişi ve hakkında boşanma davası açılan kişi bu nedenle hak kaybına uğramamak için uzman Boşanma Avukatı ile davanızı yürütmenizi öneririz.

 


semiha aslan

Yazar: Boşanma Avukatı Semiha ASLAN

 

2 Çocuk Annesi, İStanbul Barosuna Kayıtlı, Avukatlık Mesleğine Aşık, Boşanma Alanında İhtisas Sahibi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum.1998 yılından bu yana kendi Avukatlık ofisimde serbest avukatlık yaparak mesleğimi aşkla icra etmeye devam ediyorum. Herkesin çalışırken zevk aldığı bir iş yapması, en iyi verimi sağlamasına neden olur  kanısındayım. Ayrıca İstanbul Barosu Başkanlığı CMK, Uygulama Merkezi ve Kadın Hakları Uygulama Merkezinde meslek içi eğitimlere katıldım. 40 yılı aşkın avukatlık deneyimine ve Boşanma Davaları alanında ihtisas sahibiyim. Bana boşanma ile iligli danışmak için dilediğiniz zaman 0555 724 03 52 nolu hattımdan ulaşabilirsiniz.

BOŞANMA İLE İLGİLİ DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN 0555 724 03 52 veya 0216 606 03 50 NOLU HATTAN BANA ULAŞABİLİRSİNİZ!