semiha aslan

Merhabalar, ben Boşanma Avukatı Semiha ASLAN. Boşanma davaları alanında uzun yıllardır ihtisas sahibiyim. Kartal Cevizli'de Anadolu Adliyesinin arkasında bulunan avukatlık ofisimde hizmet vermeye devam ediyorum.

1978 yılında  Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden  mezun oldum. Bağ-Kur avukatlığından emekliye ayrıldıktan sonra kendi Avukatlık ofisimde serbest avukat olarak mesleğimi icra etmeye devam etmekteyim. 

İstanbul Barosu Başkanlığı CMKUygulama Merkezi ve Kadın Hakları Uygulama Merkezinde meslek içi Eğitim seminerlerine katılarak  katılım belgesi aldım.

Boşanma hukuku konusunda edindiğim 20 yıllık deneyim ve bilgiler çerçevesinde, müvekkillerime üstün kalitede  en etkili sonucu sağlamak amacıyla  hukuki destek ve dava takip hizmeti sunmaktayım.

Tuzla Bölgesinde Aile Hukuku Kapsamında Verdiğim Avukatlık Hizmetleri

  • Anlaşmalı boşanma davası açılması ve takibi
  • Çekişmeli boşanma davası açılması ve takibi
  • Mal rejiminin tasfiyesi davası açılması ve takibi
  • Nafaka ve tazminat davaları açılması ve takibi
  • Tanıma ve tenfiz davası açılması ve takibi
  • Velayet davaları açılması ve takibi
  • Nafaka davası açılması ve takibi
  • Şiddet gösteren eşin evden uzaklaştırılması davalarının açılması ve takibi
  • Soybağının (Nesebin) Reddi, Tanıma ve Babalık Davası açılması ve takibi.

*Boşanma Davasını Nasıl Açmalısınız?

*Boşanma Sebebi Sayılan Durumlar

*Çocuğunuzun Velayeti Kimde Kalır?

*Boşanma Davası Açarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

*Boşanma Davasını Siz Mi, Eşiniz Mi Açmalı?

*Boşanma Sonrası Mal Paylaşımınız Nasıl Gerçekleşir?

 

Diğer Sorularınız İçin Ofisim, İstanbul - Kartal, Cevizli Anadolu Yakası Adliyesinin arkasında Aşkale Sokak, No:17-1/5'de bulunmaktadır. Benimle  0555 724 03 52 no’lu şahsi hattımdan veya  0216 606 03 50 no'lu hattan  iletişime geçebilirsiniz.

Kısaca 4 Başlıkta Boşanma Davası

bosanma davalari

1-) Davayı Hangi Taraf Açmalı?


Kural olarak boşanma davasını kusursuz olan tarafın açması gerekir. Kusurlu olan taraf dava açtığı taktirde şayet karşı taraf kabul etmezse dava reddedilir.

Ancak, boşanma davası herhangi bir nedenle reddedildiği taktirde; mahkeme kararının kesinleştiği tarihten itibaren 3 yıl içerisinde hiçbir neden gösterilmeden dava açılarak boşanma sağlanabilir.

Ancak, tarafların bu 3 yıl süre içerisinde kesinlikle bir araya gelmemeleri gerekir.

2-) Çocukların Velayeti Kimde Kalır?

cocuklarin velayeti kimde kalir

Kural olarak 18 yaşından küçük çocukların velayeti annede bırakılır ancak, anne velayet hakkının babaya bırakılmasını kabul etmiş ise ve annenin haysiyetsiz hayat sürdüğü, psikolojik rahatsızlıklarının bulunduğu, çocuklara şiddet uyguladığı gibi nedenler  tespit edildiği taktirde çocukların velayeti babada bırakılabilir.

3-) Edinilmiş Mallarınızın Paylaşımı Nasıl Yapılır ?

edinilmis mal paylasimi nasil yapilir

Evlilik devam ederken 1 Ocak 2002 tarihinden sonra edinilen mallar edinilmiş mal rejimine tabidir.

Boşanma davası açılıp kesinleştikten sonra edinilmiş mal davasına bakılabilir.

Edinilmiş mallar kimin üzerinde kayıtlı ise onun üzerinde kalmaya devam eder ancak dava tarihi itibariyle hesaplanan bedelin yarısı karşı tarafa tazminat olarak ödenir.

Edinilmiş Mallarınızın Paylaşımı İle Detaylı Metne Buradan Ulaşabilirsiniz

4-) NAFAKA DAVALARI:

nafaka davalari

I) Boşanma davası ile birlikte nafaka talebi

Boşanma davanızı açarken kendiniz için yoksulluk nafakası çocuklarınız  için ise velayetin kendinize verilerek  iştirak nafakasına hükmedilmesini  talep edilebilirsiniz.

Boşanma davanız devam ederken mahkemece tedbir nafakasına hükmedilebilir.

Talep etmeseniz dahi, mahkemece çocuklar lehine TEDBİR NAFAKASINA hükmedilebilir.

Boşanma davası kesinleştikten sonra,  kusurlu olan eş boşanma nedeniyle yoksulluğa düşecek olan kusursuz veya az kusurlu olan eşe YOKSULLUK NAFAKASI ödemesine karar verilebilir.

Çocuklar için hükmedilen tedbir nafakası ise boşanma kararı kesinleştikten sonra İŞTİRAK NAFAKASINA dönüşür.

Boşanma davası devam ederken nafaka ve tazminat talep edilmemişse boşanma kararının kesinleştiği tarihten itibaren BİR YIL içerisinde nafaka ve tazminat davası açılabilirsiniz.

II) Yardım Nafakası:

 Yardım Nafakası Medeni yasanın 364. Maddesinde düzenlenmiştir. ‘’Mad 364: Herkes, yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan ÜSTSOYU VE ALTSOYU İLE KARDEŞLERİNE nafaka vermekle yükümlüdür.’’ Hükmünü ihtiva etmektedir.

Nafaka aile içindeki dayanışma ile yardımlaşma fikrinden doğmaktadır.

Ailede bir kısım bireylerin refah içinde bulunmasına karşılık diğerlerinin yoksulluk içinde yaşamaları veya yoksulluğa düşmeleri ahlak kurallarına aykırı bulunmuştur. Kanun koyucu da aile bireylerinin birbirine yardım etmelerini sadece ahlak kurallarına bırakmakla yetinmemiş bunu yasal bir ödev haline getirmiştir. 


semiha aslan


Yazar: Boşanma Avukatı Semiha ASLAN

 

2 Çocuk Annesi, İStanbul Barosuna Kayıtlı, Avukatlık Mesleğine Aşık, Boşanma Alanında İhtisas Sahibi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum.Bağ-Kur avukatlığından 1998 yılında emekliye ayrıldıktan sonra kendi Avukatlık ofisimde serbest avukatlık yaparak mesleğimi aşkla icra etmeye devam ediyorum. Herkesin çalışırken zevk aldığı bir iş yapması, en iyi verimi sağlamasına neden olur  kanısındayım. Ayrıca İstanbul Barosu Başkanlığı CMK, Uygulama Merkezi ve Kadın Hakları Uygulama Merkezinde meslek içi eğitimlere katıldım. 40 yılı aşkın avukatlık deneyimine ve Boşanma Davaları alanında ihtisas sahibiyim. Bana boşanma ile iligli danışmak için dilediğiniz zaman 0555 724 03 52 nolu hattımdan ulaşabilirsiniz.

 Bu bilgiler size yardımcı oldu mu?
Daha fazla yardım almak için şimdi bize ulaşın!

 ☏ 0555 724 03 52            ☏ 0216 606 0352