anlasmali bosanma nedir.png

Anlaşmalı boşanma diğer adı ile çekişmesiz boşanma,
eşlerin karşılıklı anlaşmaları halinde gerçekleşen boşanma türüdür.
Karşılıklı anlaşma halinde boşanma işlemi çok daha kısa sürede ve sorunsuz olarak gerçekleşecektir.

Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir?

*En az 1 yıl evli olmalısınız.1 yılını doldurmamış evliliklerde her konuda uzlaşmış olsa dahi  anlaşmalı boşanma mümkün değildir.

*İki taraf da boşanmayı kabul etmelidir.

*Eşinizle boşanma ve boşanmanın mali sonuçları hakkında (Tazminat, nafaka, velayet, eşya paylaşımı vs.) anlaşmaya varmanız, bu doğrultuda bir Anlaşmalı Boşanma Protokolü hazırlamanız ve yine bu doğrultudaki iradelerinizi hakim huzurunda bizzat beyan etmeniz ile mümkündür. 

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği Hakkında Detaylı Metnimize Buradan ulaşabilirsiniz

 Taraflar Duruşmaya Katılmak Zorunda Mı?

Medeni Kanun tarafından hükmedilen bir başka anlaşmalı boşanma şartıdır. Anlaşmalı boşanma davalarında eşlerin (her iki tarafın avukatı olsa dahi) bizzat katılması zorunludur.

Hakim anlaşmalı boşanmak isteyen tarafları bizzat dinleyecektir.

Anlaşmalı Boşanma Durumunda Hangi Yollar İzlenilmelidir?

1. Boşanma davasını açacak kişi veya vekili olan boşanma avukatı aracılığı ile Anlaşmalı Boşanma Protokolü ve anlaşmalı boşanma dilekçesi mahkemeye verilir.

2. Mahkeme boşanma dilekçesini gözden geçirerek, boşanma nedenine bakarak bildiri gönderir.

3.  Hakim boşanma nedeninin araştırılmasını isteyebilir.

4. Mahkemenin yoğunluğuna göre, yakın ya da ileri bir zamanda mahkeme günü belirlenir.

Anlaşmalı boşanma halinde eşlerin dava esnasında mahkemede olmaları gerekmektedir. Boşanmak istediklerini ve boşanma protokolünü kabul edip etmediklerini bizzat beyan etmekle zorundadır. Kabul edilirse hakim boşanma kararını verir.

Bu karardan sonra gerekçeli karar yazılır. Boşanma kararının kesinleşmesinden sonra, karar nüfus müdürlüğüne gönderilir ve nüfus kaydına işlenir.

 Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanma süresi tüm hukuki sürecin doğru yürütülmesi durumunda tek celsede tamamlanıp 1 ay ile 3 ay arasında değişen bir sürede sonuçlanır. 

Anlaşmalı Boşanma Hangi Mahkemede Açılır?

Anlaşmalı Boşanma davası, eşlerden herhangi birinin ikametgahının bulunduğu yer Aile Mahkemesinde, müstakil aile mahkemesi bulunmayan yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemesinde açılır.

Boşanma Davası Açma makalemiz size bu konuda yardımcı olacak bir kaynak olabilir.

 

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI HAKKINDA SIK  SORULAN SORULAR

1.Hemen boşanmak istiyorum bu mümkün müdür?

Kısa bir sürede boşanmanın tek yolu eşinizle anlaşarak boşanmaktır. Acil boşanmak istiyorsunuz, bu işin bir an önce sonlansın diyorsanız eşinizle her konuda anlaşmış olmalı ve boşanma protokolü hazırlamanız gerekir. 

Ancak şöyle bir durum var ki anlaşmalı boşanma davası açmanız için en az 1 yıl evli olmanız şartı gerekiyor. 

2.Anlaşmalı boşanmada 1 yıllık süre neye göre belirlenir?

Evlilik tarihinizden davanızın açıldığı tarih arasında 1 yıl geçmelidir.

Davanın açıldığı tarih ise boşanma davası dilekçesinin harcı ödenerek mahkemeye verildiği tarihtir.

 3.Anlaşmalı boşanmada tanık veya başka bir delil göstermem gerekir mi?

Anlaşmalı boşanma davasında delil göstermemenize gerek yoktur. Hakim bu davada araştırma yapmayacak, sadece süre şartını ve protokolün uygun olup olmadığını inceleyecektir.

4.Anlaşmalı boşanma anlaşmasını imzaladım ama şimdi fikrim değişti, duruşmada boşanmak istemediğimi söyleyebilir miyim?

Hakim önünde boşanmak istemediğinizi söylerseniz, önceden anlaşmayı imzalamış da olsanız, anlaşmalı boşanma yoluna gidilemez. Çekişmesiz boşanma davanız çekişmeli boşanma davası olarak devam edecektir.

5.Eşim beni aldattı, ispatı da var tek celsede ( ya da 1 haftada ) boşanılıyormuş, doğru mudur?

Tek celsede boşanmak, anlaşmalı boşanma ya da her iki tarafın boşanmak ve diğer hususlarda anlaştığı ( anlaşmalı boşanmanın diğer şartları olmasa bile ) davalarda mümkündür. Bunun dışında mümkün değildir.

Anlaşmalı boşanma şartları yoksa fakat taraflar boşanmak ve sonuçlarında anlaşmışlarsa da 1 haftada boşanmak genelde mümkün değildir. 

Özet bilgi olarak şunu söyleyelim. İki taraf da anlaşmamışsa ortada bir çekişme var demektir ve en azından taraflar birbirlerinin dilekçelerine cevap verecekler, tanık ve delil listeleri sunulacak, bazı birimlere yazılar yazılacak, tanıklar getirtilecek ve dinlenecek vb. işlemler var demektir. Bunların hepsinin tek celsede yapılması mümkün değildir. Her celsenin arasının ortalama 2 – 3 ay olduğunu düşünürsek tek celsede ya da 1 haftada boşanmanın mümkün olmadığı anlaşılacaktır. Yani aldatma da olsa başka bir sebep de ola ve delilleri de kesin olsa bile bu mümkün değildir. 

 

6.Anlaşmalı Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı boşanmada mal paylaşımı taraflarca hazırlanacak ve mahkemece onaylanacak bir boşanma protokolü ile olur. 

Eşiniz ile, anlaşmalı boşanma protokolünde isterseniz malları yine yarı yarıya paylaşabilirsiniz veya farklı bir paylaşım oranı da belirleyebiliriniz. Eşiniz veya siz, anlaşmalı boşanma protokolüyle mal paylaşımına dair tüm haklarınızdan feragat de edebilirsiniz.

Anlaşmalı boşanma protokolü ile mal paylaşımı davası açmaktan feragat edilecekseniz, feragat beyanınız protokole açıkça yazılmalıdır. Protokole şu şekilde bir ibare yazılmalıdır: “….taraflar edenilmiş mallara katılma rejiminden kaynaklanan katkı payı, değer artış payı ve katılma alacağı talep haklarından feragat ederler…”

Anlaşmalı boşanma protokolünde tarafların mal paylaşımını yaptıklarına dair açık herhangi bir ibare yoksa, taraflar anlaşmalı boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren başlayan 10 yıllık dava zamanaşımı süresi içinde boşanmada mal paylaşımı davası açabilirler.

 

7.Anlaşmalı Boşanma Davası Kaç Celsede Sonuçlanmaktadır?

Genelde hazırlanan boşanma protokolünde herhangi bir sorun olmadığı takdirde ve taraflar duruşmada hazır olduğu takdirde  bu davalar tek celsede sonuçlanmaktadır.

8.Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Zaman Kesinleşir?

Mahkemece karar verildikten sonra gerekçeli karar yazılarak taraflara yani size ve eşinize tebliğ edilecektir. Tebliğden itibaren 15 gün geçmesi ve temyiz edilmemesi üzerine boşanma kararı kesinleşmiş olur ve nüfus müdürlüğüne gönderilir, NÜFUS KAYITLARI düzeltilir.

9. Avukatsız Anşalmalı Boşanma Davası Açsam Sonuca etki Eder mi?

Avukat tutma zorunlululuğu yoktur. Taraflar avukat tutmadan da dava ve süreç işlemlerini takip edebilir.

Ancak davayı bir aile avukatı ile takip etmek son derece önemlidir. Hukuki olarak yargılama usulü açısından boşanma dilekçesi, boşanma protokolü ve hukuki gerekçeleri eksiksiz hazırlanarak açılmalıdır ve takip edilmelidir.

Yanlış veya eksik hazırlanmış evraklarla açılmış olan boşanma davası sonucunda çok büyük hak kayıplarına uğramanıza neden olabilir.

Yapılan hatalar sonucu davanız reddedilebilir.

Avukatlar mevzuatı çok iyi bildiğinden ve tecrübeli olduklarından kanuni hiçbir boşluk bırakmadan davanızın takipçisi olur. Dava sonucunda maddi ve manevi menfaatlerinizin istenilen şekilde elde edilmesi amacıyla bir avukat tutmanızı öneririz.

 

Bu bilgiler size yardımcı oldu mu?

BOŞANMA İLE İLGİLİ DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN 0555 724 03 52 NOLU HATTAN BANA ULAŞABİLİRSİNİZ.

 

 Avukat Semiha ASLAN