İddet Müddeti Kaldırma Davası

İddet müddeti yani boşanma sonrası bekleme süresi ile ilgili çok fazla soru alıyorum. 20 yıldır sizden aldığım bu soruları mümkün olduğunca basit bir şekilde yanıtlamaya çalıştım. Daha fazla yardıma ihtiyaç duyduğunuzda bana 0555 724 03 52 no'lu hattımdan istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Zamanınız Kısıtlı Mı? İşte Sizin İçin Hızlı Bir Okuma Özeti

Boşanma gerçekleştikten sonra kadınların hamile olabilme durumuna karşın 300 gün süreyle başka birisi ile evlenmesi için beklemeleri gerekmektedir, bu süreye iddet müddeti denir. Bu süre içinde başka birisi ile evlenebilmek için iddet müddetinin kaldırılması davası açılmalıdır, aksi halde doğacak çocuğun soybağı eski eş olarak belirlenir.

İddet Müddeti Nedir?
Boşanma gerçekleştikten sonra kadının başka biriyle evlenmeden önce beklemesi gereken bir süre vardır.  Bu süreye iddet müddeti denir.
Boşanma sonrası bekleme süresi olarak da bilinmektedir.

Boşanma sonrasında başka birisi ile evlenecek olan kadınların beklemesi gereken süre nedir? Kimler bu süreyi beklemelidir? İddet müddetini kaldırması için izlenmesi gereken yollar nelerdir? Şimdi sırayla bu soruların cevaplarına birlikte bakalım.

İddet müddeti kaldirma 1

 

“İddet müddeti, Boşanmış erkeğe değil, sadece kadına verilen bir kısıtlamadır. Boşanmadan sonra erkek istediği sürede evlenebilmektedir.”

Kadının yeniden evlenmesi için gereken bekleme süresi kanun tarafından 300 gün olarak düzenlenmiştir.

Türk Medeni Kanunu’nun 132. Maddesinin birinci fıkrası gereğince;

“Evlilik sona ermişse, kadın, evliliğin sona ermesinden başlayarak üçyüz gün geçmedikçe evlenemez.”

Bu süre zarfında evlenmek için iddet müddetinin kaldırılması davası açması gerekmektedir. Bu sürenin verilmesinin asıl amacı boşanan kadının olası bir hamileliği durumunda doğacak olan çocuğun soybağını belirlemektir.

Boşanmadan sonra dava açmayan bir kadın üç yüz gün içinde doğum yaparsa, eski koca çocuğun babası kabul edilir.

 

Yeniden Evlenmek İçin Beklenmesi Gereken Süre Ne Kadardır?

Boşanmadan sonra, kadın yeniden evlenmeden önce boşanma davası kararının kesinleşmesinden itibaren 300 gün (10 ay) beklemek zorundadır.

Bu süre kadının doğum yapması ile sona ermektedir.

Türk Medeni Kanunu’nun 132. Maddesinin 2. Fıkrasında belirtildiği üzere;

“Doğurmakla süre biter.”

Kadının önceki evliliğinden hamile olmadığı anlaşılırsa, bu süre mahkeme kararı ile kaldırılabilir.

Türk Medeni Kanunu’nun 132. Maddesinin 3. Fıkrasında da belirtildiği üzere;

“Kadının önceki evliliğinden gebe olmadığının anlaşılması veya evliliği sona eren eşlerin yeniden birbiriyle evlenmek istemeleri hâllerinde mahkeme bu süreyi kaldırır.”

Boşanan eşlerin birbiriyle tekrar evlenmeye karar vermesi halinde mahkemece bekleme süresi kaldırılır.

Boşandıktan Sonra 300 Gün Beklemeden Evlenebilir Mi?

Kadının hamile olmadığını kanıtladığı mahkeme kararı ile bu sürenin bitiminden önce evlenmesi mümkündür. Kadının iddet müddetinin kaldırılmasına ilişkin bir dava yoluyla talep edebilir. Ancak, mahkeme kararı olmaksızın tarihi beklemeden evlenebileceği durumlar bulunmaktadır.

Bu süre, hamile kadın doğum yaptığında sona erer. Başka bir duruma ihtiyaç duymadan yeniden evlenebilir.

İddet Süresinde Hamile Kalması ve Doğum Yapması

Boşanmadan sonra dava açmayan bir kadın üç yüz gün içinde doğum yaparsa, eski koca çocuğun babası kabul edilir.

4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 285. Maddesi;

“Boşanmadan sonra 300 gün içerisinde doğan çocuğun babası kocadır.” 

Bu karineyi önlemek için, kadın üç yüz gün beklemelidir, aksi takdirde iddeti kaldırmak için dava açması gerekir.

İddet müddeti döneminde kadın başka bir kişiden hamile ise, yeniden evlenmeden önce bu sürenin bitmesini beklemek dışında başka bir çözüm yoktur. Çünkü bu süre zarfında, başka biriyle evlenmek için hamile olmadığını kanıtlayan bir raporla mahkemeye başvurması gerekir. Ancak, hamile olan kadına mahkeme iddet müddeti kaldırma kararı veremez. Ayrıca, bu dönemde çocuk doğurursa, çocuğun babası boşandığı eş olacaktır. Burada yapılması gereken, çocuğu önceki kocanın nüfusuna kaydettirmek ve daha sonra soybağının reddi davası açması olacaktır.

İddet Müddeti Nasıl Kaldırılır?

İddet müddetinin kaldırılması için dava açılması şarttır.

Boşanma davası kesinleştikten sonra, yasal olarak evlilik sona erer.

İddet müddeti, boşanma kararının kesinleştiği tarihten itibaren 300 gün sonra süre bitimiyle otomatik kalkar. Bu 300 günlük süreyi beklemeden evlilik yapmak isteyen kişiler iddet müddeti kaldırma davası açması gerekmektedir. İddet müddetinin kaldırılması için dava açması ve mahkeme kararının olması şarttır.

Sadece hamile olmadığını kanıtlayan resmi tıbbi rapor yeterli değildir, mahkeme kararı verilmelidir. İddet müddeti kaldırılmasını talep ederek dava açmak yeterlidir.

İddet Müddeti Kaldırma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma sonrası yeniden evlenecek olan ve beklemek istemeyen kişi yetkili Aile Mahkemesinde dava açmalıdır.

İddet müddetinin kaldırılması davası ve çekişmesiz, tarafı olmayan hasımsız davalardandır.

İddet Müddeti dilekçesi hazırlanarak yetkili mahkemeye başvuru yapılmalıdır.

İddet Müddetinin Kaldırılması Davası Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır?

İddet Müddetinin Kaldırılması davası, hukuki durumlara göre süreç değişebilmektedir. Sürecin hızlı bir şekilde devam edebilmesi için uzman bir avukattan yardım alınması gerekir. Bu işlem 1 hafta veya 1 ay içinde tamamlanabilir. Dava bir avukat aracılığıyla takip edildiği sürece, hak kaybı yaşanmadan davanın sonuçlanması daha hızlı olacaktır ve karar mahkemeden kısa sürede alınabilecektir.

İddet müddetinin kaldırılması durumunda davası ile bu süre kaldırılmışsa, kararın kesinleşmesini beklemek gerekmemektedir. Gerekçeli karar ile evlenme gerçekleştirilebilir.

İddet Müddeti Kaldırılması Davasında Yetkili Mahkeme

Kadının yerleşim yerindeki görevli mahkeme Aile Mahkemeleridir. Aile Mahkemeleri bulunmayan yerlerde Asliye Hukuk Mahkemesinde açılmaktadır.


semiha aslan

Yazar: Boşanma Avukatı Semiha ASLAN

2 Çocuk Annesi, İstanbul Barosuna Kayıtlı, Avukatlık Mesleğine Aşık, Boşanma Alanında İhtisas Sahibi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Bağ-Kur avukatlığından emekliye ayrıldıktan sonra kendi Avukatlık ofisimde serbest avukatlık yaparak mesleğimi aşkla icra etmeye devam ediyorum. Herkesin çalışırken zevk aldığı bir iş yapması, en iyi verimi sağlamasına neden olur  kanısındayım. Ayrıca İstanbul Barosu Başkanlığı CMK, Uygulama Merkezi ve Kadın Hakları Uygulama Merkezinde meslek içi eğitimlere katıldım. Özellikle boşanma, velayet ve edinilmiş mal paylaşımı davaları alanında ihtisas sahibiyim. Bana boşanma ile iligli danışmak için dilediğiniz zaman 0555 724 03 52 nolu hattımdan ulaşabilirsiniz.

İddet Müddeti Kaldırma Davası Açmak İçin
Şimdi Yardım Alın!

 ☏ 0555 724 03 52            ☏ 0216 606 0350