bosanma davalari

Boşanma Davasını Hangi Tarafın Açtığı Önemli midir?

Boşanma davasını hangi taraf açmalı sorusu en çok merak edilenler arasında bulunmaktadır.

Boşanma davasını hangi tarafın açtığı hayır önemli değildir, davanın seyrine olumlu ya da olumsuz hiçbir etkisi olmaz.

Davalı dava dilekçesinin tebliğinden itibaren on beş gün içinde aynı mahkemede karşı dava açarak açılan davanın reddedilmesine ve kendi açtığı davanın kabul edilmesine karar verilmesini talep edebilir.

Önemli olan karşı tarafın davasının reddini ve kendi davasının kabulünü dosyaya sunduğu delillerle ispat edebilmesidir.

Şayet on beş günlük süre geçmişse bir başka mahkemede boşanma davası açarak daha önce açılan boşanma davası ile birleştirilmesini talep edebilir.

Talep Eden Tarafın İlgili Sebepleri

Boşanma davasını açan tarafın, boşanma sebebini ispatlamak zorundadır. Hukuki sistemde, boşanma sebepleri TÜRK MEDENİ KANUNU hükümleriyle düzenlenmiştir. Talep eden tarafın, geçerli bir boşanma sebebi sunabilmesi, davanın olumlu bir sonuç alması açısından önem arz etmektedir.

Mal Rejimi ve Paylaşımı

Evlilik süresince oluşan mal varlığı, boşanma davasının bir diğer önemli noktasını oluşturur. Mal rejimi, mahkemeye sunulan belgelerle ve davalı tarafın savunmalarıyla değerlendirilir. Boşanma davasını açan tarafın, mal rejimi konusundaki talepleri ve iddiaları, dava sürecini etkileyebilir.

Nafaka ve Velayet

Boşanma davası, çocukların velayeti, nafaka gibi konuları da içerir. Davayı açan tarafın, bu konulardaki talepleri davanın seyrini belirleyebilir. Örneğin, çocukların velayeti konusunda açılan bir dava, mahkemenin çocukların en iyi çıkarlarını gözetmesini gerektirir.

Sonuç olarak, boşanma davasını hangi tarafın açtığının önemi, davanın özelliklerine ve tarafların taleplerine bağlı olarak değişebilir. Her boşanma davası benzersizdir ve somut durum değerlendirilmelidir. Hukuki konularda uzman bir avukattan destek almak, davaya ilişkin en doğru bilgileri almanın ve adil bir sonuca ulaşmanın en iyi yoludur.

Boşanma Davaları ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


Avukat Semiha Aslan

Yazar: Boşanma Avukatı Semiha ASLAN

2 Çocuk Annesi, İstanbul Barosuna Kayıtlı, Avukatlık Mesleğine Aşık, Boşanma Alanında İhtisas Sahibi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Bağ-Kur avukatlığından emekliye ayrıldıktan sonra kendi Avukatlık ofisimde serbest avukatlık yaparak mesleğimi aşkla icra etmeye devam ediyorum. Herkesin çalışırken zevk aldığı bir iş yapması, en iyi verimi sağlamasına neden olur  kanısındayım. Ayrıca İstanbul Barosu Başkanlığı CMK, Uygulama Merkezi ve Kadın Hakları Uygulama Merkezinde meslek içi eğitimlere katıldım. Özellikle boşanma, velayet ve edinilmiş mal paylaşımı davaları alanında ihtisas sahibiyim. Bana boşanma ile iligli danışmak için dilediğiniz zaman 0555 724 03 52 nolu hattımdan ulaşabilirsiniz.

 Bu bilgiler size yardımcı oldu mu?
Daha fazla yardım almak için şimdi bize ulaşın!

 ☏ 0555 724 03 52            ☏ 0216 606 0352