bosanma davalari

Boşanma Davasını Hangi Mahkemede Açmalısınız?

Boşanma Davasına bakmaya yetkili mahkeme aşağıdaki gibi belirlenir:

 

  • Davalı tarafın ikametgahının bulunduğu yer Aile Mahkemesinde, müstakil Aile Mahkemesi bulunmayan yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemesinde açılabilir.

 

  • Davacı tarafın ikametgahının bulunduğu yer Aile Mahkemesinde dava açabilir. Aile Mahkemesi bulunmayan yerlerde ise yukarıda belirttiğimiz gibi Asliye Hukuk Mahkemesinde açılabilir.

 

  • Davayı açacak olan tarafların son altı aydır birlikte oturdukları evin bulunduğu yerdeki Aile Mahkemesinde de boşanma davası açılabilir.

 

Örneğin verecek olursak ; eşinizle birlikte yaşadığınız ev İzmir’de olsun, Eşiniz İstanbul’da ailesinin yanına yerleşti diyelim, İzmir Aile Mahkemeleri’nde boşanma davası açılabileceğiniz gibi İstanbul Aile Mahkemeleri’nde de boşanma davası açabileceksiniz. 


Avukat Semiha Aslan

Yazar: Boşanma Avukatı Semiha ASLAN

2 Çocuk Annesi, İstanbul Barosuna Kayıtlı, Avukatlık Mesleğine Aşık, Boşanma Alanında İhtisas Sahibi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Bağ-Kur avukatlığından emekliye ayrıldıktan sonra kendi Avukatlık ofisimde serbest avukatlık yaparak mesleğimi aşkla icra etmeye devam ediyorum. Herkesin çalışırken zevk aldığı bir iş yapması, en iyi verimi sağlamasına neden olur  kanısındayım. Ayrıca İstanbul Barosu Başkanlığı CMK, Uygulama Merkezi ve Kadın Hakları Uygulama Merkezinde meslek içi eğitimlere katıldım. Özellikle boşanma, velayet ve edinilmiş mal paylaşımı davaları alanında ihtisas sahibiyim. Bana boşanma ile iligli danışmak için dilediğiniz zaman 0555 724 03 52 nolu hattımdan ulaşabilirsiniz.

 Bu bilgiler size yardımcı oldu mu?
Daha fazla yardım almak için şimdi bize ulaşın!

 ☏ 0555 724 03 52            ☏ 0216 606 0352