Anlaşmalı Boşanma: Bilmeniz Gerekenler

anlasmali bosanma nedir

Boşanmak, hiç kimsenin istemeyeceği bir durumdur. Ancak bazen evlilikler planladığımız gibi gitmez ve boşanma kaçınılmaz hale gelir. Boşanma süreci, taraflar arasında duygusal ve hukuki birçok zorluğu beraberinde getirebilir.

Ancak anlaşmalı boşanma, tarafların anlaşarak daha az stresli bir şekilde boşanmalarını sağlayan bir çözüm sunar.

İşte anlaşmalı boşanma hakkında bilinmesi gerekenler:

Anlaşmalı Boşanma Nedir?

Anlaşmalı boşanma, tarafların boşanma sürecinde anlaşmalarını ve bir avukat aracılığıyla hazırlanan bir anlaşma ile boşanmalarını içerir. Bu anlaşma, çocuk velayeti, nafaka, mal paylaşımı ve diğer boşanma konularını ele alır. Anlaşmalı boşanma, taraflar arasında çatışmaya neden olmayan bir çözüm sunar ve aynı zamanda uzun süren boşanma davalarının masraflarından tasarruf etmenizi sağlar.

Avantajları ve Önemi

Birçok çift, anlaşmalı boşanmanın hızlı ve kolay olduğunu keşfettiklerinde bu seçeneği tercih ediyor. Ancak, bir avukatın rehberliği ile bu süreçte her adımı doğru atmaya özen göstermek önemlidir. Anlaşmalı boşanma, duygusal bir süreç olsa da, tarafların doğru adımlar atmaları ve bir anlaşma sağlamaları gerektiğini unutmamalıdırlar.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  1. Hukuki Danışmanlık: Her iki tarafın da hukuki danışmanlık alması önemlidir. Anlaşmanın adil ve hukuka uygun olması, gelecekteki sorunları önlemek adına kritiktir.
  1. Ayrıntılı Anlaşma: Anlaşma belgesi, her detayı içermeli ve tarafların hakları ile sorumlulukları net bir şekilde belirtilmelidir.
  1. Çocukların Çıkarları: Eğer çocuklar varsa, anlaşma çocukların çıkarlarını gözetmelidir. Çocuk velayeti, ebeveynlik planları gibi konular dikkatlice ele alınmalıdır.

Her durum farklıdır ve bu nedenle profesyonel hukuki danışmanlık almak her zaman önerilir. Boşanma sürecinde doğru adımları atmak, tarafların gelecekteki yaşamlarını daha sağlıklı bir şekilde sürdürebilmelerini sağlar.

Eğer boşanma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, hukuk büromuzu arayabilirsiniz. Size anlaşmalı boşanma sürecinde yardımcı olabilir ve sürecin daha az stresli ve daha adil geçmesine yardımcı olabiliriz.

Kendinize ve sevdiklerinize en iyi çözümü sunmak için bize ulaşın.

Boşanma Hakkında Sık Sorulan Sorular

Boşanma Dilekçesi Hazırlama: Adım Adım Kılavuz

Anlaşmalı Boşanma Protokolü


Avukat Semiha AslanYazar: Boşanma Avukatı Semiha ASLAN

2 Çocuk Annesi, İstanbul Barosuna Kayıtlı, Avukatlık Mesleğine Aşık, Boşanma Alanında İhtisas Sahibi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Bağ-Kur avukatlığından emekliye ayrıldıktan sonra kendi Avukatlık ofisimde serbest avukatlık yaparak mesleğimi aşkla icra etmeye devam ediyorum. Herkesin çalışırken zevk aldığı bir iş yapması, en iyi verimi sağlamasına neden olur  kanısındayım. Ayrıca İstanbul Barosu Başkanlığı CMK, Uygulama Merkezi ve Kadın Hakları Uygulama Merkezinde meslek içi eğitimlere katıldım. Özellikle boşanma, velayet ve edinilmiş mal paylaşımı davaları alanında ihtisas sahibiyim. Bana boşanma ile iligli danışmak için dilediğiniz zaman 0555 724 03 52 nolu hattımdan ulaşabilirsiniz.

 Bu bilgiler size yardımcı oldu mu?
Daha fazla yardım almak için şimdi bize ulaşın!

 ☏ 0555 724 03 52            ☏ 0216 606 0352