İstifa dilekçesi doldurulurken dikkat edilmesi gereken noktaları bu makale altında toplamak istedim.

Ne yazık ki basit olmasına rağmen bilinmediği için çok fazla hata yapılan istifa dilekçeleri telefasi mümkün olmayan hak kayıplarına yol açabiliyor.

İstifa Dilekçesi

Aşağıda sorunsuz bir istifa sürecinde yazabileceğiniz bir istifa dilekçesinde olabilecekler yazılı ancak, anlaşmazlık durumunda işten ayrılacak olursanız mutlaka bir avukata danışmanızı öneririm.

Peki istifa dilekçenizi dolduruken dikkat etmeniz gerekenler neler;

  •  Basitçe istifa ettiğinizi, ettiğiniz tarihi, isminiz, soyisminiz ve imzanızı yazmak istifa dilekçesinin temelini oluşturur, biraz detaylandırırsak:
  • Öncelikle istifa dilekçenizi kime hitaben yazıyorsanız mutlaka resmi ünvanını yazın
  • İstifa ettiğinizi, hangi tarihten sonra çalışmayacağınızı yazın. İhbar süresine uygun istifa etmek ihmar tazminatı maliyetine girmenizi önler.
  • Dilerseniz neden istifa ettiğinizi yazabilirsiniz.
  • İstifa sürecinizde mümkünse şirketinize yardımcı olabileceğinizi yazabilirsiniz. Yerinize gelecek kişiye işinizi öğretmek gibi.
  • Referans mektubu talebiniz varsa istifa dilekçenize yazabilirsiniz.
  • Nazik bir kapanış yapın, Saygılarımla, içten dileklerimle gibi.
  • İsim, soyisim yazıp altına imzanızı atın.


semiha aslan

Yazar: İş Hukuku Avukatı Semiha ASLAN

 

2 Çocuk Annesi, İstanbul Barosuna Kayıtlı, Avukatlık Mesleğine Aşık, İş Hukuku Alanında İhtisas Sahibi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum.Kayseri’de DİSK’e bağlı Genel İş Sendikasında sözleşmeli avukat olarak bir yıl görev yaptım. Bağ-Kur avukatlığından emekliye ayrıldıktan sonra kendi Avukatlık ofisimde serbest avukatlık yaparak mesleğimi aşkla icra etmeye devam ediyorum. Herkesin çalışırken zevk aldığı bir iş yapması, en iyi verimi sağlamasına neden olur  kanısındayım. Ayrıca İstanbul Barosu Başkanlığı CMK, Uygulama Merkezi meslek içi eğitimlere katıldım. İş Hukuku Davaları alanında ihtisas sahibiyim. Bana İş hukuku ile iligli danışmak için dilediğiniz zaman 0555 724 03 52 nolu hattımdan ulaşabilirsiniz.

 Bu bilgiler size yardımcı oldu mu?
Daha fazla yardım almak için şimdi bize ulaşın!

 ☏ 0555 724 03 52            ☏ 0216 606 0352