İşten Ayrılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

istifa

İşten ayrılmak istediğiniz zaman haklarınızı tam olarak alabilmek için dikkatli davranmanız gerekmektedir. Aksi halde üzücü derecede hak kayıplarınız olabilir. Ücret, fazla mesai, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı varsa sizin haklarınızdır ve alacaklarınızı alanında uzman bir avukata hesaplattırmanız size yarar sağlayacaktır. İşten ayrılırken dikkat edilmesi gerekenler sıralanacak olursa;

  • İŞ AKTİNİZDEN BİR SURET İSTEYİN: İşe girerken imzalanan iş akdinden onaylı bir suret alınması dava aşamasında kolaylık sağlayacaktır.

  • FESİH İHTARINIZI NOTER KANALIYLA GÖNDERİN:İş akdinin feshi her hangi bir şekle tabi değildir. Yazılı olarak fesih edileceği gibi sözlü olarak da feshedilebilir. Ancak dava aşamasında ispat sorunları yaşamamanız için fesih ihtarınızı noterlik kanalıyla göndermenizde yarar vardır. Aksi halde  işverenin fesih ihtarınıza imza atmaması, imzanın yetkili kişiye ait olmaması, işçiye asıl yerine fotokopi verilmesi durumları ile karşılaşılır ki, bu durumda  dava aşamasında davayı  ispat etmekte  sorun yaşanabilir.

  • MESAİ SÜRELERİNİZİ GÖSTEREN BELGELERDEN BİRER SURET ALIN: İşverenliğin işyerinde uygulanan mesai sürelerine ilişkin tüm ilanlarından, puantaj cetvelinden, şifre ile giriş yapılan sistemlerde sistemde kayıtlı giriş çıkış kayıtlarından bir suret veya çıktı alınmalıdır. Bu belgeler  tanık ifadeleri ile desteklendiği taktirde çok güçlü delil kabul edilecek ve davanızın kabul edilecektir.

  • ÜZERİNİZDE KAYITLI ZİMMETLİ EŞYALARINIZI TUTANAK KARŞILIĞI TESLİM EDİN: Tarafınıza tutanak karşılığı teslim edilen eşyaları ( bilgisayar, notebook, cep telefonu, anahtar, araç anahtarı, işçi tulumu, iş güvenliği eşyaları gibi ) yetkili kişiye tutanak karşılığı teslim edin. İşverenlikçe imzalanan teslim belgesini muhafaza edin.

 

  • MECBUR KALMADIKÇA İSTİFA DİLEKÇESİ VERMEYİN: Çalışmakta olduğunuz işyerinden ayrılarak başka bir işte çalışmak istediğiniz taktirde İSTİFA DİLEKÇESİ vermeyin. Zira istifa ettiğiniz taktirde kıdem tazminatı alma hakkınız ortadan kalkmaktadır.  Şayet işyerindeki uygulanan aksaklıklar nedeniyle  iş akdini derhal fesih hakkınız bulunmakta ise alanında uzman bir avukattan da  yardım alarak Noter vasıtası iş akdinizi fesih edin. Fesih yazısını gönderdikten sonra başka işte çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu taktirde iş değiştirseniz dahi  kıdem tazminatı alacağınızı dava etme hakkını kaybetmemiş olursunuz.

semiha aslan

Yazar: İş Hukuku Avukatı Semiha ASLAN

 

2 Çocuk Annesi, İstanbul Barosuna Kayıtlı, Avukatlık Mesleğine Aşık, İş Hukuku Alanında İhtisas Sahibi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum.Kayseri’de DİSK’e bağlı Genel İş Sendikasında sözleşmeli avukat olarak bir yıl görev yaptım. Bağ-Kur avukatlığından emekliye ayrıldıktan sonra kendi Avukatlık ofisimde serbest avukatlık yaparak mesleğimi aşkla icra etmeye devam ediyorum. Herkesin çalışırken zevk aldığı bir iş yapması, en iyi verimi sağlamasına neden olur  kanısındayım. Ayrıca İstanbul Barosu Başkanlığı CMK, Uygulama Merkezi meslek içi eğitimlere katıldım. İş Hukuku Davaları alanında ihtisas sahibiyim. Bana İş hukuku ile iligli danışmak için dilediğiniz zaman 0555 724 03 52 nolu hattımdan ulaşabilirsiniz.

 Bu bilgiler size yardımcı oldu mu?
Daha fazla yardım almak için şimdi bize ulaşın!

 ☏ 0555 724 03 52            ☏ 0216 606 0352