Evlenme Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması

evlilik ile turk vatandaslik kazanilmasi 1

 Evlilik de, vatandaşlık haklarınızı kazanmanın başka bir yoludur. Ancak bir Türk vatandaşı ile evlendiğiniz zaman doğrudan Türk vatandaşlığını kazanamazsınız. 

 

Türk ile evlenen yabancı 3 yıl boyunca evlilik birliğini devam ettirmiş ise Türk vatandaşlığını kazanabilmek için başvuru hakkına sahip olur. 

 

Başvuru sahiplerinde; aile birliği içinde yaşama, Evlilik birliği ile bağdaşmayacak bir faaliyette bulunmama, Millî güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmama şartları aranır. 


Başvuru tarihinden sonra Türk vatandaşı eşin ölümü nedeniyle evliliğin sona ermesi halinde aile birliği içinde yaşama şartı aranmaz.

Evlenme ile Türk vatandaşlığını kazanan yabancılar evlenmenin butlanına karar verilmesi halinde evlenmede iyi niyetli iseler Türk vatandaşlığını muhafaza ederler.

Evlenme ile Türk vatandaşlığını kazanan yabancının evliliğinin butlanına karar verilmesi halinde, Türk vatandaşlığını muhafaza edip etmeyeceği konusu Valilik aracılığıyla Bakanlıktan sorulur.

İlgili Kanun Maddesi:

5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 16 ncı maddesi uyarınca:

(1) Bir Türk vatandaşı ile evlenme doğrudan Türk vatandaşlığını kazandırmaz. Ancak bir Türk vatandaşı ile en az üç yıldan beri evli olan ve evliliği devam eden yabancılar Türk vatandaşlığını kazanmak üzere başvuruda bulunabilir. Başvuru sahiplerinde;

a) Aile birliği içinde yaşama,

b) Evlilik birliği ile bağdaşmayacak bir faaliyette bulunmama,

c) Millî güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmama şartları aranır. 

(2) Başvurudan sonra Türk vatandaşı eşin ölümü nedeniyle evliliğin sona ermesi halinde birinci fıkranın (a) bendindeki şart aranmaz.

(3) Evlenme ile Türk vatandaşlığını kazanan yabancılar evlenmenin butlanına karar verilmesi halinde evlenmede iyi niyetli iseler Türk vatandaşlığını muhafaza ederler.   

Türk Vatandaşlığı Başvurusunun Takibinde Neden Avukat Desteği?

Vatandaşlık hakkını süratle elde edebilmeniz ve bu arada hak kaybına uğramamanız için avukat desteği önem arz etmektedir.

Bürokratik işlemlerin karmaşık olması, sürecin uzun sürmesi, hatalı işlemler nedeniyle hak kaybının oluşmaması için uzman Avukat desteği önemlidir. 

Evlenme ile Türk vatandaşlığı başvurusu için izlenecek adımlar, gerekli prosedürler, evrakların tam ve doğru hazırlanması işlemleri, kanuna uygun bir şekilde tarafımızca titizlikle gerçekleştirilir ve haklarınız savunulur.  

 

Türk Vatandaşlığı hakkında yardım almak için 
0216 606 03 50 veya 0555 724 03 52 No'lu hattan 
Av.Semiha ASLAN'a şimdi ulaşın!

 

 

Türk Vatandaşlığı Edinme ile ilgili içeriklere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Taşınmaz Alımı Yoluyla Türk Vatandaşlığı Edinme