Kamulaştırma Mağdurlarına Müjde

Kamulaştırma mağdurlarına müjde, dava açmanızın önündeki engel sonunda kalktı.

Kamulaştırma yapılmış taşınmazlarının bedelini talep etmek isteyen binlerce insanın dava açmasına engel olan kanun kaldırıldı. Bunun sonucunda artık kamulaştırma yapılmış taşınmazlarınız varsa bedel talep edebileceksiniz. Kamulaştırma Kanunu'na (2942 sayılı kanun) 6745 sayılı kanunla eklenen geçici 11. madde ile kamulaştırmış gayrimenkuller için ilk 5 yıllık süre içinde dava açılamıyordu. Anayasa mahkemesi düzenlemeyi anayasaya aykırı bularak iptal etti.

Konuyla ilgili danışmak için
0555 724 03 52 veya 0216 606 03 50 no'lu hatlardan
Kamulaştırma Avukatı Semiha ASLAN'a ulaşabilirsiniz.

Devamını oku: Kamulaştırma Mağdurlarına Müjde

İstanbul Kamulaştırma Avukatı

İstanbul Kamulaştırma Avukatı olarak Türkiye genelinde kamulaştırma, kamulaştırmasız el atma ve acele kamulaştırma alanlarında hizmet vermekteyiz.

Kamulaştırma; özel mülkiyete konu olan bir taşınmaza; devlete ait kurum ve kuruluşlarca kamu yararı ilkesi çerçevesinde el konulması işlemi olarak tanımlanmaktadır.

Kamulaştırma işlemleri esnasında çoğu zaman kamu kurumları tarafından biçilen bedel söz konusu taşınmazın bedelinden düşük olmaktadır. Konuyla ilgili mağduriyetin giderilmesi için Kamulaştırma Davası açılmakta, süreç davanın türüne göre bazen uzun baze kısa olsa da sonuç olarak uğranılan zarar neredeyse tüm davalarda ortadan kaldırılmaktadır.

Kamulaştırma İle İlgili Sorularınız Mı Var?
Daha fazlası için şimdi bize ulaşın!
☏ 0555 724 03 52 ☏ 0216 606 03 50 ⛯ Harita

Kamulaştırma işleminin birden fazla uygulanma şekli vardır.

Kamulaştırma Türleri

  • Olağan Kamulaştırma
  • İstisnai Kamulaştırma

İstisnai Kamulaştırma da Kendi İçinde Ayrılmaktadır;

Kamulaştırma İle İlgili Sorularınız Mı Var?
Daha fazlası için şimdi bize ulaşın!
☏ 0555 724 03 52 ☏ 0216 606 03 50 ⛯ Harita

Kamulaştırma Avukatı

 Kamulaştırma avukatı, bir kamu kuruluşu tarafından kamulaştırılan ve kamulaştırılmasız el atma yönetmi ile eski adı ile istimlak edilen taşınmazlar ile ilgili davaların takibini yapar.

Devamını oku: Kamulaştırma Avukatı

Kamulaştırma Türleri

 Kamulaştırma Türleri Nelerdir?

1982 Anayasası’nın mülkiyet hakkını düzenleyen 35. maddesinde; temel hak ve ödevler arasında yer alan mülkiyet hakkının kamu yararı amacıyla sınırlanabileceği düzenlenmektedir ve aynı zamanda Anayasanın “Kamulaştırma” başlıklı 46. maddesinde, mülkiyet hakkını sınırlayan veya ortadan kaldıran Kamulaştırma açıkça düzenlenmektedir.

Anayasanın 46. madde düzenlemesine paralel olarak, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu çıkarılarak, kamulaştırmaya ilişkin esas ve usuller düzenlenmiştir.

2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu kapsamındaOLAĞAN ve İSTİSNAİ olmak üzere kamulaştırma usulleri düzenlenmiştir.

Devamını oku: Kamulaştırma Türleri

Kamulaştırma Kanunu

kamulastirma kanunu

Kamulaştırma kanunu ile bir taşınmazın bir kamu kuruluşu tarafından kamulaştırma yapılması, yani eski adı ile istimlak edilmesi halinde tarafların hak ve yükümlülüklerinin nasıl olacağı belirlenir.

 Peki kamulaştırma nedir, kamulaştırma kanunu basitçe bize ne söylüyor birlikte bakalım isterseniz.

Devamını oku: Kamulaştırma Kanunu

Kamulaştırma Nedir?

hukuki el atma dava engeli kalkti

Mülkiyet hakkına yönelik olarak; kamulaştırma, kamulaştırmasız el atma, imar uygulaması vs şekillerde ortaya çıkan devlet müdahalesi karşısında neler yapılabilir? Vatandaşların; arsa, konut niteliğindeki taşınmazları bakımından hak kaybına uğramaması için öngörülen hukuki tedbir ve imkanlar neler?

 

Kamulaştırma İle İlgili Sorularınız Mı Var?
Daha fazlası için şimdi bize ulaşın!
☏ 0555 724 03 52 ☏ 0216 606 03 50 ⛯ Harita

Devamını oku: Kamulaştırma Nedir?

Kamulaştırmasız El Atma Nedir?

hukuki el atma dava engeli kalkti

Kamulaştırmasız el atma, kamulaştırma yetkisi olan kamu kurum ve kuruluşlarının mahkemeye başvurarak kamulaştırma işleminde bulunmadan, başka şahısların taşınmaz mallarına hiçbir bedel de ödemeden el koymalarıdır. Kamulaştırmasız el atma halinde vatandaş olarak bazı haklarınız bulunmaktadır.

 KAMULAŞTIRMASIZ EL ATMA İLE İLGİLİ DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN BANA  0216 606 03 50 NOLU HATTAN ULAŞABİLİRSİNİZ...

Devamını oku: Kamulaştırmasız El Atma Nedir?